PAGE MENU

Administrator of the Year Program and Scholarship Awards

2016-17 Administrators of the Year

Superintendent - Gary Zittergruen, Benton
Assistant Elementary Principal - Angela Holcomb, Sioux City
Assistant Secondary Principal - Jeff Schneekloth, Cedar Rapids
Secondary Principal - Lynell O'Connor, Williamsburg
Middle Level Principal - Cindy Barwick, Sheldon
Elementary Principal - Jim Murray, Vinton-Shellsburg
Central Office - Matt Townsley, Solon

Nominations

Nominations are made at the SAI district level by May 12. Forms will be available to district presidents and were emailed to all SAI members in late March. SAI district officers will submit one nominee in each category per SAI district, except Arts Administrator of the Year for which there may be multiple nominations, to the SAI office by June 30.

Award Criteria

These links provide a guide for selecting each award's recipients

Deadlines

The official SAI district nominee's completed application must arrive at the SAI office by June 30 for all awards. 

Past Recipients 

Superintendent of the Year

2016 Martha Bruckner, Council Bluffs
2015 Denny Wulf, Norwalk
2014 Paul Gausman, Sioux City
2013 Tom Lane, Carlisle
2012 Katie Mulholland, Linn-Mar
2011 Gary Sinclair, Dallas Center-Grimes
2010 Jere Vyverberg, Waverly-Shell Rock
2009 Lane Plugge, Iowa City
2008 Glenn Pelecky, Mississippi Bend AEA
2007 Dwight Pierson, Forest City
2006 Keith Sersland, Mason City
2005 Larry Hill, North Iowa
2004 Lew Finch, Cedar Rapids
2003 Dan Smith, Cedar Falls
2002 Eric Witherspoon, Des Moines
2001 Tom Williams, Muscatine
2000 Harold Prior, Algona
1999 Richard Christie, Council Bluffs
1998 Barbara Grohe, Iowa City
1997 Phil Hintz, Newton
1996 Harold Overmann, Spirit Lake
1995 David Haggard, Fort Dodge
1994 Gary Wegenke, Des Moines
1993 Donald Roseberry, Ottumwa
1992 Ronald Rice, Ames
1991 Ben Norman, Ankeny
1990 Dale Grabinski, West Des Moines
1989 Merrit Parsons, Pleasant Valley
1988 William Anderson, Des Moines

Central Office Administrator of the Year

2016 Lowell Ernst, Pella
2015 Veta Thode, Washington
2014 Mary Ellen Maske, Cedar Rapids
2013 Linda Carroll, Woodward-Granger
2012 Mark Crady, Norwalk
2011 Rebecca Furlong, Iowa City
2010 Helen Snell, Maquoketa
2009 Tracy Morrison, Maquoketa Valley
2008 Sue Wood, Fort Dodge
2007 Kathryn Schladweiler, Mason City
2006 Ross Abels, Solon
2005 Lori Porsch, Storm Lake
2004 Paula Vincent, Cedar Rapids
2003 Ed Redalen, AEA 7
2002 Al Rowe, College Community
2001 Gregory Reed, Cedar Rapids
2000 Larry Parman, Storm Lake
1999 Dee Engstrom, Council Bluffs
1998 Howard Hunigan, Davenport
1997 Joan Redalen, Marshalltown
1996 Bob Hartzler, Ankeny
1995 Robert Slotterbeck, Muscatine
1994 Jane Neff, Heartland AEA 11
1993 Judy Jeffrey, Council Bluffs
1992 Troyce Fisher, Northern Trails AEA 2

Secondary Principal of the Year

2016 Zach Wigle, Keokuk
2015 Mark Hanson, Ottumwa
2014 Aiddy Phomvisay, Marshalltown
2013 Trent Grundmeyer, Indianola
2012 Jimmy Casas, Bettendorf
2011 Dale Barnhill, Norwalk
2010 Deidre Drees, Missouri Valley
2009 Russ Adams, MOC-Floyd Valley
2008 Joe Mueting, Spencer
2007 Jerry Arganbright, Iowa City
2006 Jerry Van Dyke, Linn-Mar
2005 Todd Wolverton, Creston
2004 Jere Vyverberg, Waverly-Shell Rock
2003 Jerry Stephens, Marshalltown
2002 John Monroe, Indianola
2001 Steve Westerberg, Denison
2000 Steve VanderPol, Grundy Center
1999 Joyce Judas, Mason City
1998 Tom Castle, Bettendorf
1997 Joan Roberts, Des Moines
1996 Gerald Waugh, Jefferson-Scranton
1995 Don Moody, Dubuque
1994 Mary Wilcynski, Cedar Rapids
1993 Robert Brooks, West Des Moines
1992 Thomas Downs, Johnston
1991 Ralph Plagman, Cedar Rapids
1990 Dennis Brosdahl, Howard-Winneshiek
1989 Howard Vernon, Iowa City
1988 Gary Ratigan, Tri-Center
1987 Julia Campbell, Cedar Rapids
1986 Alan Rowe, Linn-Mar
1985 James Deignan, Sioux City
1984 Robert Blasi, Glenwood

Assistant Secondary Principal of the Year

2016 Tim Carver, Urbandale
2015 Joy Kelly, Bettendorf
2014 Ryan Davis, Vinton-Shellsburg
2013 Brenda Maro, Dubuque
2012 Bev Kuehn, Ankeny
2011 Elizabeth Fair, Davenport
2010 Diane Campbell, Muscatine
2009 Richard Colpitts, Dubuque
2008 Greg Semler, Marion
2007 Nancy Ferdig, Sioux City
2006 Jim Vanderloo, Sioux City
2005 Shane Ehresman, Marion
2004 Bonnie Lowry, Marshalltown
2003 Karla Grant, Muscatine
2002 Karen Blocklinger, Dubuque
2001 Robert Woodard, West Des Moines
2000 Greg Anderson, Bettendorf
1999 Karol Erdmann, Cedar Rapids
1998 Tim Bell, Marshalltown
1997 Jan Beatty, Ankeny
1996 Bruce Hoffmeier, Newton
1995 John Pas, Sioux City
1994 Rita DeJong, Sioux City
1993 Tom Fish, Ankeny
1992 Mike Bock, Waverly-Shell Rock
1991 Peter Hathaway, Sioux City

Middle Level Principal of the Year

2016 Autumn Pino, Cedar Rapids
2015 Kim Kazmierczak, Council Bluffs
2014 Gary Hatfield, Cedar Rapids
2013 Brian McNeill, Knoxville
2012 David Welter, Cedar Falls
2011 Steve Kwikkel, Waverly-Shell Rock
2010 Joel Pedersen, Davis County
2009 Brian Strusz, Pleasant Valley
2008 Dan Meyer, Urbandale
2007 Steve Haberman, Clarion-Goldfield
2006 Kathleen Conley, Cedar Rapids
2005 Becky Hacker-Kluver, Webster City
2004 Brad Buck, Waukee
2003 Duane Frick, Dubuque
2002 Jane Brandt, Union
2001 Ron Bryan, Storm Lake
2000 Ron Axel, Muscatine
1999 Dennis Wulf, Norwalk
1998 Scott Osborn, Ankeny
1997 Allen Steen, Estherville
1996 Steve Schulz, Carroll
1995 Ron Bryan, Storm Lake
1994 Patricia Magwire, Ottumwa
1993 Steven Fey, Johnston
1992 Michael Fitzgerald, Grinnell-Newburg

Elementary Principal of the Year

2016 Jess Burger, West Branch
2015 Julie Trepa, Bettendorf
2014 Kim Tierney, Denver
2013 Lucas DeWitt, Spencer
2012 Mike Swartzendruber, Iowa Falls
2011 Joelle McConnaha, Iowa City
2010 Terry Hurlburt, Waukee
2009 Vicki Connelly, Muscatine
2008 Nancy Gardner, West Liberty
2007 Kathleen Reyner, Cedar Rapids
2006 Christopher Myers, Sac City
2005 Rita Vannatta, Sioux City
2004 Bruce Amendt, Johnston
2003 Don Ortman, Rock Valley
2002 Linda Whiting, Fort Dodge
2001 Micky Kingery, Clarksville & Waverly-Shell Rock
2000 Juli Kwikkel, Storm Lake
1999 Cyndi Morgan, Cedar Falls
1998 Greg Robinson, Urbandale
1997 Debra Beving, Cedar Falls
1996 Sue Denny, Johnston
1995 Ken Krumwiede, Davenport
1994 John Eller, Council Bluffs
1993 Judy Brueggeman, Harris-Lake Park
1992 Jean Gerig, West Branch
1991 Joe Ragona, North Scott
1990 Diane Weitz, Council Bluffs
1989 Sally Liechty, Des Moines
1988 Theresa Schoen, Iowa City
1987 Edward Fauble, Pleasant Valley
1986 Sandra Lawrence, Solon
1985 Duane Boehmke, Denver
1984 David Brauhn, College

Assistant Elementary Principal of the Year

2013 Genie Wickham, Lewis Central

Fine Arts Administrator of the Year

2015 Joel Pedersen, Cardinal
2010 Roger Wilcox, Waverly-Shell Rock 
2008 Shirley Neugebauer-Luebke, Sioux City
2007 Melissa Gilbert, Cedar Rapids
2006 Robert Hoyt, Marion
2004 Phyllis Staplin, West Des Moines
2003 Michael O'Leary, Iowa City
2002 Tim Peterson, Charter Oak-Ute
2001 Arthur Roling, Dubuque
2000 Robert Brooks, West Des Moines
1999 Michael Krumm, Ballard
1998 Bill Cornelius, Ottumwa
1997 Paul Davis, Iowa City
1996 Dewitt Jones, Norwalk
1995 Richard Doyle, Marshalltown
1994 Michael Krumm, Jesup
1993 Dale Grabinski, West Des Moines
1992 Gary Currie, Carroll
1991 Glenn Connor, Ames

SAI Scholarships

SAI annually awards four scholarships to graduating seniors in the performing arts. The 2015-16 recipients are:

  • Instrumentalist - Ethan Hewett, a 2016 graduate of Red Oak High School, was selected by the Iowa Bandmasters Association
  • Vocalist - Lauren Wickham, a 2016 graduate of Spirit Lake High School, was selected by the Iowa Choral Directors Association
  • Speaker - Shaylyn Trenkamp, a 2016 graduate of Maquoketa Valley High School, was selected by the Iowa High School Speech Association